Kontaktul. Władysława Bojarskiego 3, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 41 10
e-mail: wpia@umk.pl

Pierwszy kandydat na rektora

Zdjęcie ilustracyjne
fot. Andrzej Romański

Profesor Andrzej Sokala z Wydziału Prawa i Administracji ogłosił oficjalnie swoją kandydaturę w wyborach rektora UMK na kadencję 2020-2024.

Wybory rektora odbędą się w połowie marca przyszłego roku. O tym, kto będzie kierował uniwersytetem zadecyduje kolegium elektorów. Prof. Sokala jest pierwszą osobą, która poinformowała o swojej kandydaturze.

Podczas spotkania na Wydziale Prawa i Administracji Andrzej Sokala zwrócił uwagę na konieczność harmonijnego rozwoju całej uczelni, zwłaszcza w czasie, w którym wdrażany będzie projekt uczelni badawczej. "Musimy zadbać o codzienne sprawy Uczelni, istotne dla jej pracowników, doktorantów i studentów, i sprawić, by wszyscy członkowie naszej wspólnoty czuli się doceniani i ważni. Jako prorektor do spraw studenckich i polityki kadrowej znam dobrze problemy naszej społeczności" - mówił.

Profesor Sokala przedstawił także nazwiska trzech spośród pięciu kandydatów na stanowiska prorektorów. To: prof. Wojciech Wysota z Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej, kandydat na stanowisko prorektora ds. badań naukowych, prof. Włodzimierz Jaskólski z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, kandydat na prorektora ds. współpracy z zagranicą i otoczeniem gospodarczym oraz prof. Przemysław Nehring z Wydziału Humanistycznego, który miałby objąć stanowisko prorektora ds. kształcenia.

Andrzej Sokala ma 64 lata, jest absolwentem UMK z 1978 r., uczniem prof. Władysława Bojarskiego. Zajmuje się prawem rzymskim oraz prawem wyborczym. Od 2005 r. był przez dwie kadencje dziekanem Wydziału Prawa i Administracji, a w 2012 r. został wybrany na stanowisko prorektora UMK ds. studenckich i polityki kadrowej, które zajmuje do dziś. W latach 1991-2004 był dyrektorem toruńskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego, a w 2003 r. został członkiem Trybunału Stanu.

pozostałe wiadomości