Kontaktul. Władysława Bojarskiego 3, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 41 10
e-mail: wpia@umk.pl

Pojęcie „ruchu pojazdu”, a ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Uwagi na tle najnowszego orzecznictwa

Zdjęcie ilustracyjne

Pojęcie „ruchu pojazdu”, a ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Uwagi na tle najnowszego orzecznictwa

Serdecznie zapraszamy na pierwsze w 2021 roku seminarium organizowane przez AIDA Polska oraz Katedrę Prawa Ubezpieczeniowego i Medycznego UMK w Toruniu - pt. „Pojęcie „ruchu pojazdu”, a ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Uwagi na tle najnowszego orzecznictwa.”.

Prelegentami seminarium będą: prof. Monika Wałachowska (UMK), prof. Marcin Orlicki (UAM), prof. Bartosz Kucharski (UŁ) oraz dr Michał P. Ziemiak (UMK).

Seminarium odbędzie się 15 kwietnia br. w godzinach 10:00-12:00 za pośrednictwem platformy MS Teams.

Szczegóły znajdziecie Państwo na: https://fb.me/e/8G4CfUYBW

Od wydania przez TSUE orzeczenia w sprawie C-514/16 Rodrigues de Andrade, pojęcie „ruchu pojazdu” w kontekście obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych znowu stało się przedmiotem analiz i kontrowersji. W dotychczasowym orzecznictwie sądowym przyjmowano bowiem że pojazd znajduje się w ruchu od momentu uruchomienia jego jednostki napędowej, nawet jeżeli fizycznie się nie porusza. Tymczasem z orzeczenia TSUE płynie dość jednoznaczny wniosek, że pojazd nie znajduje się w ruchu, jeżeli wykorzystywany był nie w charakterze środka transportu, ale jako narzędzie pracy, i to mimo włączonego silnika. W podobnym tonie wypowiedział się też Sąd Najwyższy w wyroku z 18 września 2019 r. (IV CSK 292/18).

W trakcie seminarium zaprezentowane oraz omówione zostanie najnowsze orzecznictwo sądowe dotyczące wykładni pojęcia „ruchu pojazdu” oraz możliwych implikacji orzeczenia w sprawie C-514/16 Rodrigues de Andrade m.in. dla zakładów ubezpieczeń. Przede wszystkim seminarium ma jednak stworzyć platformę do wymiany poglądów oraz dyskusji pomiędzy światem nauki, a praktyki dotyczącej tego kluczowego dla ubezpieczeń komunikacyjnych pojęcia.

 

pozostałe wiadomości