Kontaktul. Władysława Bojarskiego 3, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 41 10
e-mail: wpia@umk.pl

Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka

Zdjęcie ilustracyjne

Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka

Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka ustanowiony został przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1950 i jest obchodzony corocznie 10 grudnia. Z tej okazji, Katedra Praw Człowieka WPiA UMK oraz Katedra Projektowania Graficznego WSzP UMK serdecznie zapraszają studentów i pracowników naszego Uniwersytetu na pokaz pt. „Prawa człowieka w plakacie. Komunikacja wizualna dla dobra sprawy” oraz towarzyszącą mu wystawę plakatów stworzonych specjalnie na potrzeby projektu przez studentów Wydziału Sztuk Pięknych UMK.

Interdyscyplinarny pokaz poświęcony będzie edukacji i propagowaniu fundamentalnych praw człowieka przy pomocy komunikacji wizualnej, plakatów, transparentów i szeroko pojmowanego projektowania graficznego. Zastanowimy się nad tym jak sztuka plakatu wpływa na kształtowanie postaw obywatelskich i zachęca do zaangażowania w dyskurs społeczny. Opowiemy o plakatach i transparentach, które zmieniły rzeczywistość na lepsze i na trwałe zakorzeniły się w powszechnej świadomości obrazkowej.

  • Gdzie i kiedy: 10 grudnia 2021, WPiA UMK
  • Pokaz: godz. 12:00 (Audytorium C)
  • Otwarcie wystawy: 13.30 (hol WPiA)

Obejrzenie pokazu będzie także możliwe w formule webinaru organizowanego przez Blog PPM, 9 grudnia o godz. 13:00 (link do informacji na ten temat).

Prowadzący:

  • dr Julia Kapelańska Pręgowska - adiunkt w Katedrze Praw Człowieka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W ramach prowadzonych badań skupia się przede wszystkim na europejskim systemie ochrony praw człowieka oraz międzynarodowych standardach biomedycznych. Poszukiwaczka kreatywnych i niestandardowych form edukacji o prawach człowieka.
  • dr hab. Nikodem Pręgowski, prof. UMK - kierownik Katedry Projektowania Graficznego na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Twórca plakatów, ilustracji oraz identyfikacji wizualnej wydarzeń kulturalnych i społecznych. Uczestnik kilkudziesięciu wystaw sztuki plakatu w Polsce i za granicą. Autor artykułów i felietonów na temat historii projektowania graficznego i plakatu. Założyciel toruńskiego Wydawnictwa Na przykład.

pozostałe wiadomości