Kontakt ul. Władysława Bojarskiego 3, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 41 10
e-mail: wpia@umk.pl

Międzynarodowo o migracji

Grupa osób stoi w sali, rozmawiają i uśmiechają się. Osoby na zdjęciu są w planie półbliskim, widoczne od pasa w górę.
BIP jest organizowany wspólnie z trzema uniwersytetami partnerskimi: Uniwersytetem w Rijece, Uniwersytetem Karola III w Madrycie i Uniwersytetem Witolda Wielkiego z Kowna fot. fot. Andrzej Romański

Migracja w prawie krajowym i europejskim będzie głównym tematem rozmów w trakcie kursu Blended Intensive Programme, którego część stacjonarna odbywa się w Toruniu od 1 do 5 lipca. 29 studentek i studentów prawa z uczelni z Litwy, Hiszpanii, Chorwacji i Polski w ramach inicjatywy YUFE International Legal Clinics Network spotyka się na Wydziale Prawa i Administracji UMK.

YUFE International Legal Clinics Network to sieć, której celem jest zacieśnienie współpracy między uniwersyteckimi poradniami prawnymi, co pozytywnie wpływa na jakość ich pracy. Grupy studenckie i kadra, która wspiera ich w codziennych działaniach, mają okazję wymienić doświadczenia oraz wiedzę. – Możliwość zestawienia różnych przepisów krajowych, szansa na poznanie kultury oraz podejścia do problemu migracji to powody, dla których zdecydowałem się wziąć udział w programie – mówi Jose Antonio Diaz z Uniwersytetu Karola III w Madrycie.

Blended Intesnive Programme to krótkie formy kształcenia wykorzystujące innowacyjne metody. Składają się z dwóch części: w pierwszej kolejności osoby uczestniczące w kursie spotykają się wirtualnie, aby następnie kończyć prace stacjonarnie. Ta forma wymiany finansowana jest ze środków Erasmus+.

Trwające od początku lipca spotkanie w Toruniu to druga część programu "Prawo krajowe i europejskie w kontekście migracji: studium porównawcze oraz praktyka i doświadczenia międzynarodowe realizowane w ramach Poradni Prawnych". Pierwsza część obywała się na przełomie kwietnia i maja w sieci. Przez kolejne dni studentki i studenci pod okiem międzynarodowej kadry będą opracowywać informacje prawne z kluczowych sfer życia społecznego, co przełoży się na zwiększenie świadomości prawnej mieszkańców Europy.

– Postanowiłam wziąć udział w BIP ze względu na tematykę związaną z prawem pracy, którą jestem szczególnie zainteresowana – mówi Katarzyna Molesztak, studentka III roku prawa na Wydziale Prawa i Administracji UMK, która uczestniczy w programie. Dodała, że do udziału skłoniła ją także możliwość rozwijania umiejętności językowych.

Walorem spotkań w międzynarodowym gronie jest także to, że skupiają się na konkretnej tematyce, i choć są intensywne to zajmują mniej czasu niż tradycyjna wymiana. Co więcej, dają możliwość interakcji z wieloma zagranicznymi uczelniami jednocześnie. – Taki wyjazd łatwiej jest zaplanować, szczególnie w kontekście studiów, pracy oraz dodatkowych zajęć – podkreśla Emilija Radvilavičiūtė z Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie.

BIP jest organizowany wspólnie z trzema uniwersytetami partnerskimi, z których dwa – Uniwersytet w Rijece i Uniwersytet Karola III w Madrycie – są członkami europejskiego sojuszu Young Universities for the Future of Europe. Trzecim partnerem jest Uniwersytet Witolda Wielkiego z Kowna na Litwie. Rozwijanie działalności prospołecznych takich jak poradnie studenckie jest jednym z priorytetowych działań sojuszu YUFE.

pozostałe wiadomości

galeria zdjęć

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie.