Kontaktul. Władysława Bojarskiego 3, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 41 10
e-mail: wpia@umk.pl

„Elektor” zachęca do głosowania w eurowyborach

Zdjęcie ilustracyjne

W związku ze zbliżającym się wyborami do Parlamentu Europejskiego, działające na Wydziale Prawa i Administracji UMK, Studenckie Koło Naukowe Prawa Wyborczego „Elektor” realizuje projekt Mój głos, Twój wybór, nasza Europa. Jego celem jest zmotywowanie młodych ludzi do głosowania. Inicjatywę wsparł Prof. dr hab. Andrzej Sokala, Prorektor UMK ds. Studenckich i Polityki Kadrowej, Kierownik Centrum Studiów Wyborczych UMK.

 

Niska frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego jest w opinii ekspertów powodem do niepokoju, ponieważ udział w głosowaniu odzwierciedla zawsze poziom legitymizacji władzy. Oznacza to, że każde działanie ukierunkowane na promocję partycypacji wyborczej wspiera uprawomocnienie wybieranego organu, a także wpływa pozytywnie na aktywizację i rozwój społeczeństwa obywatelskiego. Nie ulega też wątpliwości, że potrzebne jest wyższe zainteresowanie eurowyborami, ponieważ można je traktować jako wyznacznik zainteresowania sprawami Unii Europejskiej i poparcia dla obecności Polski w jej strukturach.

Z tego powodu studenci działający w SKNPW „Elektor” postanowili przygotować spoty profrekwencyjne, w których tłumaczą dlaczego głosowanie jest ważne. W pierwszym z nich, dzięki współpracy z Erasmus Student Network UMK Toruń, wystąpili studenci z kilku państw Unii Europejskiej. W drugim wzięli udział Prof. dr hab. Andrzej Sokala oraz członkowie „Elektora”.

Projekt powstał dzięki wsparciu i współpracy z UMK TV, a patronuje mu Parlament Studentów RP i ELSA Poland. Jego premiera miała miejsce w Święto Europy, 9 maja br. Spoty zaprezentowane zostały też podczas Ogólnopolskiej Interdyscyplinarnej Konferencji Naukowej „Wyzwania współczesnego prawa wyborczego: Wybory do Parlamentu Europejskiego, zorganizowanej przez „Elektora” 15 maja br. na WPiA UMK, a ich powstanie odnotowały media.

Spoty można oglądać tutaj:

https://www.facebook.com/sknpwElektor/videos/2306988259556798/

https://www.youtube.com/watch?v=Z67HDXH6QOg&fbclid=IwAR3Q-JlKdns4TrfTJN1VKsmroPlodJ923ooGmZ5Qfy4PpqGiJ52TChjSs4M

---

Studenckie Koło Naukowe Prawa Wyborczego „Elektor” jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych i aktywnych organizacji studenckich działających na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od dziesięciu lat jego członkowie podejmują liczne inicjatywy społeczne, mające wartość edukacyjną oraz kształtującą postawy obywatelskie, za które byli niejednokrotnie doceniani (m.in. dwa wyróżnienia w prestiżowym konkursie ministerialnym „StRuNa”- w kategorii „Koło Naukowe Roku 2011” oraz w kategorii „Konferencja Roku 2013”). Organizacja podejmowała współpracę z Organizacją Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, Państwową Komisja Wyborczą, Krajowym Biurem Wyborczym, Rzecznikiem Praw Obywatelskich, Biurem Parlamentu Europejskiego w Warszawie oraz organami wyborczymi i organizacjami pozarządowymi.

pozostałe wiadomości

galeria zdjęć

Click to zoom the picture. Click to zoom the picture.