Kontakt ul. Władysława Bojarskiego 3, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 41 10
e-mail: wpia@umk.pl

Prof. Maciej Serowaniec laureatem International Visegrad Fund Research Grant Programme

Zdjęcie ilustracyjne
fot. Andrzej Romański

Z radością informujemy, że prof. Maciej Serowaniec z Katedry Prawa Konstytucyjnego WPiA UMK w Toruniu został laureatem prestiżowego International Visegrad Fund Research Grant Programme.

 

Przygotowany przez prof. Macieja Serowańca projekt badawczy poświęcony został problematyce odpowiedzialności integracyjnej parlamentów narodowych w ramach unijnego mechanizmu zarządzania gospodarczego i fiskalnego. „Władztwo budżetowe” od samego początku kształtowania się ustrojów demokratycznych było przedmiotem ostrej rywalizacji pomiędzy władzą ustawodawczą a wykonawczą. Organy władzy ustawodawczej (parlamenty) po dzień dzisiejszy traktują tą kompetencję jako swoisty „klejnot w koronie”. W ostatnich dekadach zaobserwować możemy jednak systematyczne umacnianie roli organów władzy wykonawczej (rządów państw członkowskich UE) w procedurach budżetowych, w szczególności w związku z ustanowieniem unijnego mechanizmu zarządzania gospodarczego i fiskalnego. Wprowadzenie mechanizmów zachęcających państwa członkowskie do ściślejszej dyscypliny budżetowej, zasadniczo przyczyniło się do dalszego ograniczenia roli parlamentów narodowych, które i tak w literaturze przedmiotu często określane są mianem „przegranych” procesu integracji europejskich. Projekt ma na celu wyjaśnienie mechanizmów odpowiedzialności w zarządzaniu gospodarczym UE. Projekt przyczynić ma się również do odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób zasady zarządzania gospodarczego UE mogą wzmocnić odpowiedzialność integracyjną parlamentów narodowych, w szczególności w zakresie przeciwdziałania deficytowych tendencji rządów państw członkowskich oraz zrównoważenia asymetrii informacyjnej w kwestiach budżetowych.

Komisja konkursowa doceniła nowatorski charakter  projektu prof. M. Serowańca i jego potencjał w zakresie promowania idei jawności i transparentności polityki budżetowej w państwach członkowskich UE. Projekt ten wpisuje się także w realizację jednego z kluczowych celów zrównoważonego rozwoju, jakim jest pokój, sprawiedliwość i silne instytucje.

pozostałe wiadomości